Cykl kształcenia:
- 4 lata - dla absolwentów gimnazjum
- 5 lat - dla absolwentów szkoły podstawowej
Technik ekonomista prowadzi w różnych organizacjach działalność gospodarczą, sprawy kadrowo-płacowe i podatkowe oraz rachunkowość, także sporządza elementy planów, analizy, sprawozdania i wykonuje prace biurowe.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik ekonomista może realizować następujące zadania zawodowe:
- Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji:
- organizowanie działalności gospodarczej i obliczanie podatków
- prowadzenie spraw kadrowo-płacowych
- sporządzanie planów, analiz i sprawozdań
- Prowadzenie rachunkowości:
- dokumentowanie i ewidencjonowanie operacji gospodarczych
- przeprowadzanie i rozliczanie inwentaryzacji
- sporządzanie sprawozdania finansowego i przeprowadzanie analizy finansowej
Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:
- Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji
- Prowadzenie rachunkowości
Predyspozycje zawodowe:
zdolność przekonywania, systematycznej i planowanej pracy, umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi, podejmowania szybkich i trafnych decyzji, prowadzenia negocjacji, dar przekonywania, siła przekonywania. Ważne są także spostrzegawczość, dobra pamięć, uzdolnienia rachunkowe, niezależność, dokładność, samokontrola.
ja, ty, my, oni...
Technik ekonomista samodzielnie wykonuje czynności z zakresu swoich obowiązków, ale zazwyczaj są one częścią pracy zespołowej w wydziale czy całej instytucji.
Będziesz pracować z ludźmi.
Będziesz odpowiedzialny za pracę zespołu.
Powinieneś łatwo nawiązywać kontakty, posiadać umiejętności przekonywania i negocjowania.
Konieczna jest dobra sprawność posługiwania się komputerem.
kariera edukacyjna
Podobne umiejętności mogą być przydatne także w zawodach: technik rachunkowości, technik prac biurowych, technik spedytor, technik logistyk, technik administracji.
warunki pracy
Godziny pracy technika ekonomisty są stałe, chociaż czasami zlecenia zmuszają do załatwiania spraw w dni wolne od pracy.
Cały dzień będziesz pracować siedząc, najczęściej w pomieszczeniach zamkniętych. Na wielu stanowiskach pracy nie ma konieczności przemieszczania się poza instytucję, ale niektóre stanowiska tego wymagają. Zdarzają się także stanowiska pracy, które są związane z wykonywaniem zawodu w rożnych miejscach.
Na przykład technik ekonomista zatrudniony w firmach ubezpieczeniowych znaczną część swoich obowiązków może wykonywać w terenie, szacując szkody w mieszkaniach prywatnych, zakładach produkcyjnych czy szkołach. Technik ekonomista zatrudniony w urzędzie statystycznym może przeprowadzać badania statystyczne zarówno w gospodarstwach domowych, jak i obiektach zbiorowego zakwaterowania, jak akademiki, hotele czy internaty. W pracy technika ekonomisty odpowiedzialnego za udzielanie kredytów często konieczne są spotkania np. z dealerem w firmie, która wraz z bankiem partycypuje w udzieleniu kredytu.
kariera zawodowa
Możesz pracować w instytucjach związanych z bankowością, ubezpieczeniami, podatkami, w miejscach, w których potrzebna jest wiedza z zakresu finansów i rachunkowości.
Na wszystkich stanowiskach pracy technik ekonomista powinien umieć posługiwać się urządzeniami biurowymi i przetwarzania danych, takimi jak: maszyna do pisania, faks, kopiarka i komputer.</p>